Film/TV/Radio

Bamse and the Thunderbell (SF Studios 2018/ Christian Ryltenius)
Bamse and the witch´s daughter (Tre Vänner 2016/ Christian Ryltenius)
Grandios
(Indimo Films, 2015)
Arom av cacao
(Darling Desperados, 2014)
Bamse and the city of thieves
(Tre Vänner 2014/ Christian Ryltenius)
At home with Kjell Alinge (Seven Frames 2013/ Pehr Arte)
The Greveholm Castle mystery II (Way Creative 2012/ Dan Zethraeus)
i Anneli DVDversion (SVT 2011/ Dan Zethraeus)
Elsa and the bedtime stories
(Sluggerfilm 2010/ Christian Ryltenius)
Hardys blues (Darling Desperados 2010)
Among us
(Drama svecia 2010/Johan Brisinger)
The man under the staircase
(SVTDrama 2009/ Daniel Lind Lagerlöf)
Wallander – the pyramide
(Tre Vänner 2008/ Daniel Lind Lagerlöf)
Suddenly (Drama svecia 2006/Johan Brisinger)
Passing hearts
(Drama svecia 2004/Johan Brisinger)
The confession
(SVTDrama 2000/ Daniel Lind Lagerlöf)
Hunting down a killer
(SVTDrama 1998/ Alexander Moberg)
Exile (SR 2000 radiodokumentär av J-D Spoerer)
Ikon (SVT 2000, ljudläggning till programserie)
Amal (Dramatiska Institutet 1994/ Lucia Caichanova)
Dog-Walk (Nils Bergendahl 1992)
Stone-Walk (Christian Ryltenius 1992)

Commercials and television themes

Animech – MaxCyte (Swedish Frames, 2019)
Bio.se (Lidénfilm/Swedish Frames, 2018)
Vi är cyklist (Swedish Frames, 2017)
Unicef (Swedish Frames, 2017)
Life Support Foundation (Swedish Frames, 2016)
Nupo (Way Creative Films, 2012)
Arsenal        (Radioaktivefilm, 2012)
Gröna Lund  (Flodellfilm, 2011)
SOS Barnbyar  (Flodellfilm, 2011)
I Anneli (SVT, 2010)
Veckans Föreställning (Dallas STHLM SVT, 2010)
Filmklubben (Dallas STHLM SVT, 2010)
Diamondbrite (Seven Frames, 2010)
Business2.0 (Citron Haligman Bedecarré, 2000)
Canal+ (Flodellfilm, 2000)
Start (Radiospot) (Ajax Aktiv, 1999)
BT Telecom  (AMV/BBDO, 1999)
Golfkanalen (Vinjett) (Eales & Bonis Film, 1999)
HealOn5    (Eales & Bonis Film, 1998)
Regaine   (Eales & Bonis Film, 1998)
Jotun Lady (Eales & Bonis Film, 1998)
CeeOn 912 (Eales & Bonis Film, 1998)
TipTV   (Eales & Bonis Film, 1998)
Italienska ligan (Eales & Bonis Film, 1997)
NFL Touchdown (Eales & Bonis Film, 1997)
Xalatan (Eales & Bonis Film, 1997)
Economist Europe (AMV/BBDO, 1997)
Cyklo-F   (Bates,1997)
Nicorette II (Bates,1996)
Nicorette (Bates,1996)
X2000 (Mekano,1996)
Beijer Bygg (Pingvinfilm,1994)
Löfbergs Lila (Mekano,1994)
BMW (Mekano,1994)
BRA-mjölk (Notorious,1994)
Ekströms (Notorious,1994)
Femina (Notorious,1993)
Löfbergs Lila (Notorious,1992)

Corporate

Sjöfartsverket (Framelab, 2018)
Animech 2018 (Swedish Frames, 2018)
Swedish Frames 2018 (Swedish Frames, 2018)
Plan international (VRfilm) (Swedish Frames, 2017)
Uppsala kommun (VRfilm) (Swedish Frames, 2017)
Sjöfartsverket (Swedish Frames, 2016)
ADHD på jobbet (Swedish Frames, 2016)
Lantbruksbarometern (Filmpoint, 2014)
SAP (Cinemantrix, 2014)
Lange – retorik (Cinemantrix, 2014)
Socialstyrelsen
(Cinemantrix, 2013)
Malmö stad
(Cinemantrix, 2012)
DeLaval (Cinemantrix, 2012)
Lange Show (Cinemantrix, 2012)
Volvo Hose Service (Makaron produktion, 2012)
Team M Air show (ADD Media, 2011)
Chaufförskampen (Seven Frames, 2010)
Sandvik Coromant (Videa, 2007)

Stage plays

Krig på fjärde våningen (Uppsala Stadsteater 2017/ Mikaela Ramel)
Fröken Julie (Kullehusteatern 2016/ Mikaela Ramel)
Norénlandia (Stockholms Dramatiska Högskola 2015/ Ulrika Malmgren)
Pelikanen (Strindbergs Intima Teater 2015/ Richard Turpin)
Innan jorden rämnar (Uppsala Stadsteater 2014/ Mikaela Ramel)
Inferno (Under produktion 2013/ Ulf Pilov)
We dream, we hope
(Norrtälje teater 2011/ Yngve Dahlberg)
The banale love
(Uppsala Stadsteater 2010/ Voula Kereklidou)
Aladdin the menace
(Sörmlands Musik & Teater 2006/ V Kereklidou)
Easter (Strindberg)
(Riksteatern 2005/ Voula Kereklidou)
A cloud in pants (Majakovskij)
(Uppsala Stadsteater 2003/ V Kereklidou)
The merchand in Venice
(Uppsala Stadsteater 2003/ V Kereklidou)
Stack  (Stockholms Stadsteater 2002/ P Berg-Holbeck)
A beautiful world
(Galeasen 2001, Darling Desperados)
Crave (Pistolteatern 2001,Darling Desperados)
Maria Stuart (Uppsala Stadsteater 2000/ V Kereklidou)
The untouchables
(Stockholms Nya 1999/ Lena Nylén)
Night of the vampires
(Darling Desperados 1999, Södra Teatern)
Oscar Wilde – the trials
(Dramaten 1998/ Richard Turpin)
Holy Johanna from the slaughterhouses
(Teater Tribunalen 1998/ Henrik Dahl)
Karl XII   (Teater Tribunalen 1997/ Voula Kereklidou)
Krutdurken  (Teater Tribunalen 1997/ Richard Turpin)
Edmund Ironside (Teater Tribunalen 1997/ Henrik Dahl)
In the country
(Teater Tribunalen 1997/ Richard Turpin)
Five little circuspigs
(Darling Desperados 1997, Södra Teatern)
Roberto Zucco   (Teater Tribunalen 1996/ Richard Turpin)
Holyroodwives (Darling Desperados 1996/Göran Stangertz)
Bock i Örtagård (Kalabalikteatern 1995/ Bodil Mårtensson)
Tri-Angel  (1995/ Kajsa Bramsvik)
Free falling
(Boulevardteatern 1995/ Kajsa Bramsvik)
DiscoShow                                 (Studion 1995/ Lill-Marit Bugge)
The Master & Margarita
(Darling Desperados 1994/ Kajsa Bramsvik)
Bombi Bitt (Darling Desperados 1992/ Dag Norgård)
Stars (Darling Desperados 1992/ Kajsa Bramsvik)
When she danced (Darling Desperados 1991/ Kajsa Bramsvik)
Final solution
(Darling Desperados 1991/ Göran Stangertz)

Exhibitions & Concerts

Bamse och Häxans dotter live med Göteborgs symfoniker (Göteborgs konserthus, jan 2017)
Svensk filmmusikkonsert med Arméns Blåsorkester Svit ur Bamse och Tjuvstaden (Berwaldhallen, feb 2017)
We have a dream (Fotografiska Museet, ljudlandskap till fotoutställning av Albert Wiking, dec 2016)
Happy Campers (Interaktiv del av en permanent utställning om svenska alkoholvanor i Vin & Sprithistoriska museets
nyöppnade lokaler på Galärvarvet i Stockholm 2012)
Climate Justice (En av fyra filmer i ramprojektet Tankeväckarprojektet, en serie konstnärliga filmer med samhällsrelaterat
innehåll som syftar till att åskådarna på olika problematiska områden inom samhället idag och skapa debatt)
Eldvatten (Multimedial utställning på Lunds Konsthall 1998/ på Sverigeturné bl a till Kulturhuset 2001)
Communicéum  (Multimediainstallation på Ericssons Huvudkontor, 1997)
Concert of electroacoustic music
(Kulturhuset 1996)
Concert of electroacoustic music (Fylkingen 1995)

Other

Ronny och Julia i rampljuset (Young Genius, 2000) gjorde delar av musiken till CD-romspelet
Lev människa för helvete så länge du kan (Seven Frames, 2011) dokumentär om Roy Andersson, hjälp med ljudläggning och slutmastring av ljudet
Bonniers Topphälsa   (Videa, 2010-2011) träningsserie med fyra DVDer med Lena Järpsten och Annika Sjöö
Bonniers M-magasin (Newnew, 2011) träningsDVD med Madeleine Månsson
Interactive Institute                      (2002-2004) specialist i ljud och musik. Arbetade med utveckling av nya system för användande av
ljud och musik i interaktiva miljöer
Story Sound (2000-02) drev tillsammans med Jonas Bohlin och Anders Nyström en ljudläggningsstudio med huvudinriktning på
konstnärlig film ochdokumentärfilm. Vi hade bl a huvudansvaret för ljudet i dokumentärfilmsserien Ikon (SVT 2000)